Ogrzewanie podczerwienią

(zwane też   ogrzewaniem na podczerwień bo jest to ten sam system) to nowoczesny i najbardziej ekonomiczny sposób na zapewnienie zdrowego ciepła w budynku.

Na czym polega ogrzewanie tym systemem, czym różni się od tradycyjnego ogrzewania, ile kosztuje i czy warto go stosować?

Na wszystkie pytania znajdziecie tu Państwo odpowiedź.

 

CO TO JEST PROMIENIOWANIE PODCZERWONE

Naturalnym źródłem promieni podczerwonych jest np. Słońce lub ogień. Udział promieniowania podczerwonego w promieniowaniu Słońca, które osiąga powierzchnie Ziemi wynosi ok. 50%. Przyjemne uczucie ciepła podczas przebywania w promieniach słonecznych, które  jest wysoko cenione przez większą część ludności to właśnie 100% zasługa promieniowania podczerwonego.

Każdy zna ciepło Słońca. Jest ono niewidoczne dla ludzkiego oka, a więc nie jest identyczne z promieniowaniem widzialnym (światłem) i nie jest przenoszone przez powietrze. Promieniowanie cieplne jest bezpośrednio absorbowane przez obiekty, na które pada, a potem znowu oddawane do otoczenia – tak właśnie działa ogrzewanie na podczerwień.

Na przykładzie naszego Słońca można najlepiej wyjaśnić działanie ogrzewania podczerwienią. Wysoki udział promieniowania podczerwonego   w promieniach słonecznych odbierany jest przez ludzi nie tylko jako światło, a również właśnie jako ciepło. Stajemy w zimny zimowy dzień na zewnątrz. Tak długo, jak jesteśmy w cieniu, lub nie świeci Słońce, to marzniemy w zimnym powietrzu. Zaledwie wyśle Słońce swoje promienie do Ziemi, albo wystąpimy z cienia, zaczyna nam być w tym zimnie przyjemnie ciepło.

JAK ZDROWO MIESZKAĆ I OGRZEWAĆ

RÓŻNICE MIĘDZY OGRZEWANIEM NA PODCZERWIEŃ A TRADYCYJNYM.

Konwekcyjne (tradycyjne) ogrzewania osiągają efekt grzewczy w wyniku spalanie, węgla, oleju, gazu, peletu itp. Szczególną formą konwekcyjnych urządzeń grzewczych są  piece elektryczne i elektryczne grzejniki konwektorowe. Przy spalaniu powstaje emisja pyłów i gazów zatruwająca powietrze w całej okolicy. Przyczynia się ona do wzrostu zachorowalności na choroby układu oddechowego, astmy oraz alergie.

Konwekcyjne systemy grzewcze opierają się na rozgrzewaniu do wysokiej temperatury emiterów ciepła (grzejników), od których nagrzewa się powietrze, które zaczyna krążyć w pomieszczeniu. Powstaje zjawisko konwekcji. Ciepłe powietrze unosi się do góry (do sufitu), następnie ochładza się i opada do posadzki. Chłodne powietrze zostaje zaciągnięte przez gorący grzejnik i ponownie się unosi. W ten sposób powstaje wir z ciepłego powietrza i kurzu, zawierający wirusy, bakterie roztoczy i zarodki grzybów pleśniowych. Powstaje typowe grzejnikowe powietrze.

W pomieszczeniu ogrzewanym konwencjonalnie, pomimo tego, że w pomieszczeniu jest ciepło, to ściany pozostają zimne. Na zimnych ścianach i w miejscach, gdzie występują mostki termiczne zbiera się znajdująca się w powietrzu wilgoć, a z niej  zaczynają rozwijać się grzyby pleśniowe. Im cieplejsze powietrze, tym zawartość wilgoci w nim jest większa, co z kolei zapewnia lepsze warunki do rozwoju pleśni.

 

W systemach ogrzewania na podczerwień

 energia elektryczna przekształcana jest bezpośrednio w promieniowanie podczerwone (ciepło), które nagrzewa podłogę, ściany, sufit, meble i nas samych. Dopiero pośrednio od tych elementów nagrzewa się powietrze. Występuje bardzo powolna konwekcja. Powietrze jest o około 2 °C  chłodniejsze od ścian i źródła promieniowania. Jest przyjemne i rześkie a całe pomieszczenie jest równomiernie ogrzane. Cieplejsze ściany zapobiegają osadzaniu się wilgoci, a tym samym uniemożliwiają rozwój grzybów pleśniowych.

Powierzchniowe ogrzewanie podczerwienią szczególnie polecane jest dla osób starszych i dzieci a bezpośrednie ogrzewanie podczerwienią naszego ciała łagodzi dolegliwości reumatyczne, stymuluje układ odpornościowy, ogranicza dolegliwości alergiczne oraz te  związane z chorobami układu oddechowego. Dzieci bawiące się na podłodze nie marzną.

Pomieszczenia ogrzewane systemem  ogrzewania na  podczerwień  są bardzo oszczędne w zużyciu energii cieplnej dlatego, że ogrzewania  na podczerwień wytwarzają tylko tyle ciepła, ile potrzeba do uzupełnienia strat cieplnych budynku . Cały proces sterowania temperaturą wykonywany jest przez termoregulator, który należy tylko zaprogramować na żądaną temperaturę.

Bezpośrednie oddawanie ciepła do otoczenia (bez pośrednictwa ogrzanego powietrza), oszczędza duże ilości energii, która w tradycyjnych systemach grzewczych tracona jest bezpowrotnie w procesach spalania, transportu ciepła oraz ogrzewania powietrza.

Koszty montażu i eksploatacji ogrzewań na  podczerwień

są zdecydowanie niższe w porównaniu do ogrzewań konwencjonalnych. Płaci się tylko za zużytą energię. Więcej nic! Do tego istnieje możliwość samo zasilania poprzez własną produkcję energii elektrycznej  (fotowoltaika). Na system dajemy 10 lat gwarancji a jego trwałość  wynosi min.  50 lat. Do tego dochodzi bezawaryjność i bezobsługowość. Możliwe jest sterowania temperaturą każdego pomieszczenia osobno.

                    Zalety ogrzewania powierzchniowego na podczerwień   

Korzyści

Bardzo niskie zużycie energii 

Niskie koszty inwestycyjne – brak pieca, kotłowni i komina

Brak kosztów eksploatacji i serwisu.

Brak strat ciepła związanych ze spalaniem energii.

Możliwość samodzielnego montażu.

Sprawność 100 %

Gwarancja 10 lat (z montażem firmowym)

Trwałość systemu (min.50 lat).

Komfort

Możliwość zastosowania jako:  ogrzewanie podłogowe, ściennego lub sufitowego.

Inteligentne sterowanie przez manualny termoregulator.

Możliwość sterowania bezprzewodowego przez smart-fona lub internet.

Bezawaryjność.

Łatwa  i szybka regulacja temperatury.

Równomierny rozkład temperatury w mieszkaniu (różnica  góra/dół ok 1st C).

Histereza 0,5 °C (praktycznie brak wahań temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu).

Ekologia

Energia  elektryczna ze źródeł odnawialnych.

Brak spalania i emisji zanieczyszczeń.

Możliwość zasilania z własnej produkcji energii (fotowoltaika).

Brak możliwości zanieczyszczenia środowiska odpadami spalania, bądź awarii (wyciek oleju).

Niskie zapotrzebowanie na surowce do produkcji systemu grzewczego.

Niskie zużycie energii przy produkcji systemu grzewczego.

Zdrowie

Najzdrowsze źródło ciepła, jakim jest naturalne promieniowanie podczerwone (stosowane między innymi w inkubatorach dla noworodków).

Najwyższy komfort cieplny (nieosiągalny przy innych systemach grzewczych).

Zdrowe dla reumatyków i alergików (brak konwekcji).

Stymuluje układ immunologiczny i wspomaga rekonwalescencję chorych.

Szczególnie zdrowe dla dzieci bawiących się na podłodze (ciepła podłoga chroni przed przeziębieniem).

Zapobiega rozwojowi grzybów pleśniowych.

Zapobiega zawilgoceniu ścian oraz suszy zawilgocone ściany.

 

Inwestycja  w ogrzewanie podczerwienią to również inwestycja w zdrowie własne i swoich bliskich.

 

Więcej informacji na temat ogrzewania podczerwienią,

wyliczenie kosztów instalacyjnych i eksploatacyjnych prześlemy bezpłatnie każdemu,

kto napisze przez poniższy formularz.

 

Copyright 2019 Ryszard | Polityka prywatności |